AIR CARGO

 

 

                                                   حمل بار هوایی (کارگو)                                                                                         

حمل و نقل هوایی عبارت است از انتقال و حمل کالا توسط حامل هوایی، که ممکن است بصورت چارتر یا بازرگانی باشد. انتقال چنین محموله هایی از دروازه های حمل و نقل مسافری و تجاری به هر کجا که هواپیماها قادر به پرواز و فرود آمدن باشند، انجام می شود. حمل و نقل هوایی برای اولین بار در سال ۱۹۱۱ برای حمل مراسلات پستی به عنوان محمولهء باری، مورد استفاده قرار گرفته است.

حمل و نقل هوایی سهم عمده ای در فعالیت تجاری کشورها دارئ.و به عنوان یکی از شاخص های رشد اقتصادی مردم می باشد.

و حمل و نقل هوایی نه تنها به عوامل طبیعی ، اقتصادی و اجتماعی بستگی دارد بلکه تصمیمات سیاسی ، حقوقی  و اعمال ظوابط  هم بستگی دارد.

حمل و نقل هوایی کالا ( که محموله های تجاری هستند ) با هواپیماهای خاص مانند هواپیمای بلوگا ، از کشوری به کشوری ارسال می گردد.

تفاوت فریت بار و کارگو :

فریت بار به بارهایی که ماهیت تجاری ندارند گفته می شود برای مثال هنگامی که فردی به کشور دیگر مهاجرت میکند ، وسایل خودرا از طریق فریت بار ارسال می کند و به نوعب بار خصوصی می باشد.

ولی کارگو جابجایی کالاهای تجاری است که توشط هواپیماهای اختصاصی بین کشورهای مختلف جابجا می شود.

حمل هوایی یا دریایی، کدامیک برای ما مناسب تر است؟ 


قیمت کالا، وزن کالا و رابطه نسبی میان این دو، همچنین میزان اهمیت زمان حمل و وزن کالا از نظر حجمی در تصمیم گیری برای انتخاب نوع حمل و نقل موثر است. 
هرچه نسبت ارزش کالا به وزن آن افزایش یابد حمل آن بصورت هوایی مقرون به صرفه تر میباشد. مثلا برای یک دستگاه رایانه همراه که ارزشی در حدود ششصد دلار داشته و وزن تقریبی شش کیلو دارد، این نسبت برابر صد بوده درصورتیکه همین نسبت برای یک عدد کیف دستی حمل همان دستگاه رایانه با ارزش تقریبی بیست دلار و وزن دو کیلو معادل عدد ده میباشد. بطور کلی ارزش کالا نسبت به حجم آن تاثیر به سزایی در استفاده یا عدم استفاده از حمل و نقل هوایی دارد. 
درصورتیکه عامل زمان در حمل کالا دارای اهمیت زیادی بوده یا زیان ناشی از تاخیر در رسیدن بار بیشتر از صرفه جویی حاصل از حمل آن به صورت حمل و نقل دریایی باشد حمل کالا بصورت هوایی موجه تر بنظر می رسد. در حمل هوایی برای جبران کرایه بارهای سبک ولی پر حجم قاعده ای وجود دارد که طبق آن هر یک متر مکعب بار باید حداقل ۱۶۷ کیلو وزن داشته باشد در غیر اینصورت عدد ۱۶۷ کیلو را برای آن درنظر میگیرند.

شرکت پروا تجارت شرق یکی از شرکت های بزرگ در زمینه حمل و نقل هوایی است که امکان ارسال کالای شما ، با بهترین و مطمین ترین بسته بندی به تمام نقاط جهانرا دارد.جهت مشاوره با کارشناسان ما میتوانید با ما تماس بگیرید.